Kaip išmokti pasakyti „ne“
Kaip išmokti atsisakyti atlikti nenorimus darbus ar tiesiog atsisakyti pasiūlymo išgerti kavos, nejaučiant dėl to kaltės, nepatogumo, negalvojant, kad kitas žmogus tai priims kaip įžeidimą ir su manimi daugiau nebendraus? Nesijausti blogai, jei nepadarome to, ko iš mūsų prašo. Kaip išmokti be kaltės jausmo pasakyti kitiems tai, ko norime?
Kodėl mums taip sunku pasakyti „ne“ ?
Kodėl suaugusiems žmonėms taip sunku pasakyti „ne“, kai tuo tarpu būdami mažais vaikais ar paaugliais mes ramiausiai kartodavome „ne, ne, ne“ ir nejausdavome dėl to jokio nepatogumo? Ir kas atsitinka, kad tapę sąmoningesni, labiau subrendę lyg ir prarandame sugebėjimą paprieštarauti kitai nuomonei, atsisakyti nenorimų dalykų?
Žinoma, mūsų asmenybė formuojasi nuo pat mažens, ir būdami šią akimirką čia ir dabar, tikrai nesame šio akimirksnio atspindys. Mes esame kur kas daugiau. Ir faktas tas, kad didžioji dalis nuo mažens yra mokomi būti nuolankūs ir paklusnūs. Žinoma, priklausomai nuo temperamento, charakterio savybių, vienas lengviau pasiduoda suaugusiųjų taisyklėms, kitas – sunkiau, ir priešinasi iki „nukritimo“. Be to, tradiciškai vis dar didesnio nuolankumo tikimasi iš mergaičių, kurios lyg ir turėtų būti švelnesnės, nuolankesnės, mažiau prieštaraujančios. Todėl net ir suaugusios moterys, lyginant su vyrais, yra linkusios dažniau sutikti su kita nuomone, nusileisti, kad įtiktų aplinkiniams. Moterims sunkiau ir pasakyti „ne“, nes tokiu atveju atsiranda grėsmė būti atstumtai, nesuprastai aplinkinių, pasirodyti išsišokančia ir agresyvia, kas, pagal auklėjimą, lyg ir nepridera moteriai ir kas labai giliai glūdi nuo vaikystės įdėta mūsų esybėje.
Kas padeda lengviau pasakyti „ne“
Išminties pauzė
Labai svarbu nepulti iškart reaguoti į prašymą ar paliepimą. Pirmiausia reikia sau duoti nors kelias sekundes laiko sąmoningai suvokti ir apsvarstyti, ko iš tavęs prašo ir ar tai tu nori ir gali daryti. Daugumai moterų būdinga, kad jos puola iškart reaguoti į prašymą ir jį vykdyti. Jei nenorite užsikrauti papildomais darbais, dėl kurių paskui nespėsite padaryti kažko kito, stabtelėkite ir pagalvokite, ar turite laiko įvykdyti naujam įsipareigojimui. „Išminties pauzė“ nebūtinai trunka kelias sekundes. Galima atsakymą „ne“ ir atidėti, suteikti sau daugiau laiko pagalvojimui, sakant, kad „reikia pasitarti su vadovu“, „reikia peržvelgti kalendorių ir darbų sąrašą“, „apsvarstyti su šeima“, „reikia laiko pagalvoti, ar šie batai man tiks prie kokių nors rūbų“ ir panašiai.
Nusistatykite savo taisykles
Svarbu turėti sau nusistačius tam tikrus prioritetus ir jų laikytis, bei tai pasakyti kitiems. Pavyzdžiui, apsispręskite, ar buvimas darbe po darbo valandų būtų didelis trukdis asmeniniam gyvenimui ir poilsiui, ar ne, ir tuomet atitinkamai elkitės. Vienus labai erzina bet kokie prašymai papildomai padirbėti po darbo ir griauna jų asmeninius planus, o kitiems tai sukelia džiaugsmą ir jausmą, kad jie yra nepakeičiami. Todėl turite žinoti, kas jums yra svarbu. Ir tokiu atveju galite sakyti, kad „aš laikausi taisyklės nedirbti po darbo valandų“, arba „aš laikausi taisyklės niekam neskolinti pinigų“, „aš negalėsiu atvykti, nes šeimoje turime tradiciją (taisyklę) penktadieniais vakarieniauti kartu“.
Kalbėkite aiškiai, trumpai ir paprastai
Kai jūsų prašo to, ko nenorite ir negalite padaryti, sakykite trumpai, pavyzdžiui, „turiu planų ar turiu kitų planų“. Netuščiažodžiaukite, nekalbėkite užuolankomis, nepradėkite ilgų pasiaiškinimų. Moterys, nenorėdamos išsiduoti, kad kažko nenori daryti nei dabar, nei kada nors vėliau, dažnai linkusios atsakyti neapibrėžtai, kad gal ir galėtų kada nors tai padaryti. Kartais atsako neaiškiai, netiksliai ir gali pasirodyti, kad jas įmanoma perkalbėti, įkalbėti ar pakeisti nuomonę.
Repetuokite
„Ne“ sakymas taip pat yra ir tam tikras įgūdis, reikalaujantis drąsos ir kurį reikia lavinti. Todėl sąmoningai parepetuokite, kaip galite sakyti „ne“ mintyse ar garsiai prieš veidrodį. Repetuokite sakyti „ne“ atsisakydamos akcijų pasiūlymų parduotuvėse, telekomunikacijų ar draudimo bendrovių vilionių. Supraskime, kad atsakymas „ne“ yra tiek pat svarbus ir galimas, kiek ir koks kitoks. Jeigu sakote „ne“, tai nereiškia, kad esate blogas žmogus, nenorite niekam padėti ir suprasti. Sutikdami daryti tai, ko iš tiesų nenorime, prarandame savo laiką, jėgas, pinigus ir jaučiamės dėl to blogai. Ir sakydami „ne“ tiesiog siekiame atitikti savo norams, vertybėms, apsaugoti save nuo persitempimo ar nuo pažadų nevykdymo.