Šuo yra ne tik žmogaus draugas...

5/18/2021 1 min read

JAV streso mažinimo programos šiuo metu yra labai populiarios. Nemaža dalis JAV universitetų suteikia savo studentams galimybę atsikratyti streso gyvūnų draugijoje.

Universitetuose atlikti tyrimai parodė, kad vos 10 minučių paglosčius šunį ar katę, gerokai sumažėjo tiriamųjų studentų streso lygis. Šio tyrimo autorė, Vašingtono valstijos universiteto daktarė Patricia Pendra nusprendė palyginti šią patirtį su labiau tradiciniais streso mažinimo metodais: meditacija, atsipalaidavimu ir kvėpavimo pratimais.

Patricia Pendry vadovaujama grupė surinko 309 savanorius, daugiausia baltaodes, pirmųjų kursų studentes. Buvo įvertinti savanorių mokymosi gebėjimai, organizuotumas, koncentracija, laiko planavimo įgūdžiai ir pan. Buvo tiriama kokia yra tikimybė, kad studentas dėl streso mes mokslus universitete. Mokslininkai išsiaiškino, kad tai gresia apie trečdaliui studentų.

Kitame etape studentai buvo atsitiktinai suskirstyti į tris grupes: pirmos grupės studentai buvo mokomi streso valdymo, antroji praėjo dogoterapijos (terapiją, kurioje dalyvauja šunys) programą, o trečiajai buvo paskirtas abiejų metodų derinys. Tradiciniai seminarai mokė meditacijos, atsipalaidavimo, savitaigos.

Dogterapijoje dalyvavo ne daugiau kaip penkių žmonių grupės. Šių sesijų dalyviai, prižiūrimi profesionalų, žaidė su gydomaisiais šunimis. Tuo pat metu jie diskutavo apie savo streso priežastis.

Abiem atvejais grupių susitikimai buvo rengiami kartą per savaitę. Mišrioje grupėje tiriamieji pakaitomis dalyvavo tai viename, tai kitame užsiėmime. Visas projektas truko mėnesį.

Stebint eksperimente dalyvavusius studentus, tiriant jų pažintinius gebėjimus ir streso lygį siekta nustatyti, kiek laiko įvairios streso mažinimo programos gali būti naudingos.

Kas išaiškėjo? Tyrimai parodė, kad dogoterapija veikia labai gerai. Įdomu tai, kad apklausos parodė, po dogoterapijos, studentų pažinimo gebėjimai geresni buvo net šešias savaites po projekto užbaigimo.

Tyrimų rezultatai taip pat parodė, kad labai veiksminga pasitelkti dogoterapiją prieš pat egzaminus. Tie studentai, kurie prieš testą, valandą laiko  žaisdavo su šunimis, pasiekė geresnių rezultatų nei jų vidurkis.

Tyrimo autoriai teigia, kad nors gydymas gyvūnais nepakeičia profesionalios psichoterapijos, kuri padeda psichines traumas patyrusiems žmonėms, tačiau dogoterapija pagerina jų gyvenimo psichologinį komfortą. Dogoterapija gali būti sėkmingai panaudota, kaip papildoma psichopterapijos priemonė stresui ir emociniams sutrikimams gydyti. Ir tam nereikia įsigyti augintinio – kad pajusti pagerėjimą, užtenka valandos per savaitę.