Ką daryti, kai vargina įkyrios mintys?
Kartais pasitaiko dienų, kai nuo pat ryto galvoje vis sukasi ir sukasi ta pati situacija. Analizuojama, kas įvyko,. kas buvo pasakyta, padaryta, ką kiti padarė ir pasakė, ką jie pagalvojo, kaip galėjo būti kitaip, kas dabar bus toliau... Diena eina nepastebimai, darbas nevyksta, nes galva „užgulta“ tų įkyrių minčių. Kaip būtų galima sau padėti ir šitaip nesikankinti?“
Kiekvienam pasitaiko situacijų, kuriose jaučiamės nemaloniai įklimpę ir daug mąstome, kaip tą situaciją išspręsti, kaip įvykius pakreipti norima, teigiama linkme. Tačiau jeigu pastebime, kad galvojame „tuščiai“, kad tos mintys yra vien tik varginančios mintys, žudančios laiką ir atimančios jėgas, reikėtų pabandyti tas mintis nutraukti. Yra keletas efektyvių būdų, ir tik reikia prisitaikyti labiau sau tinkamą.
„Stop“ mintims
Vienas būdas, kaip sustabdyti ir išmesti iš galvos neigiamas mintis, kurios sukelia sunkias emocijas netgi turi pavadinimą. Tai vadinamoji „stop“ technika. Visų svarbiausia yra susivokti ir atpažinti, kad galvoje jau sukasi įkyrios pasikartojančios mintys. O kartais tai būna gana sunku, ir žmonės sugeba galvoje tas mintis „varinėti“ valandų valandas. Taigi, kai tik atpažįstame įkyrias mintis, reikia sau valdingai ir garsiai pasakyti „stop“. Tai turi būti tarsi šaižus žadintuvo garsas, savęs supurtymas, kad nepaskęsti liūdnų minčių liūne. Jei aplinkui nieko nėra, galima netgi garsiai sau šūktelėti. Vėliau išsiugdysite gebėjimą sušukti tyliai, t.y. vidiniu balsu. Pradžioje gali tekti save stabdyti daug kartų per dieną. Tai normalu, nes negatyvios mintys turi išreikštą savybę greitai „daugintis“ ir periodiškai vėl bandys sugrįžti. Todėl save sustabdžius, reikia specialiai nukreipti savo mintis kitur, ar įsijungti televizorių, ar užsiimti aktyvia protine veikla.
Laikas ir vieta mintims
Jei būdas sustabdyti ir nuginti mintis netinka ir vis tiek jaučiame poreikį daug kartų pergalvoti kamuojančius dalykus, tam, kad tai netruktų per ilgai ir neiškankintų per daug, galima paskirti laiką tokiam galvojimui. Tiesiog paskirkite laiką ir vietą negatyvioms mintims. Tai leis išlieti ir išreikšti varginančias mintis, bet tuo pačiu ir leis kontroliuoti šiuos procesus. Suraskite vietą, skirtą negatyviam galvojimui. Bet tai turi būti vienintelė vieta, kurioje sau leisite galvoti apie varginančius dalykus. Galite pasirinkti bet kokią vietą, tačiau tai jokiu būdu negali būti lova arba vieta, kur valgote. Apsispręskite, kiek laiko skirsite savo negatyvioms mintims – po 15 min ar net po valandą. Nueikite į savo specialią vietą ir laisvai leiskite sau galvoti ką tik norisi. Bet pasibaigus skirtam laikui (kad jo nepražiopsoti, galima užsistatyti žadintuvą), sakome savo mintims „stop“ ir griežtai baigiame galvojimą.
Nukreipkime mintis
Dar vienas efektyvus būdas – minčių nukreipimas. Kadangi neįmanoma vienu metu galvoti apie du skirtingus dalykus, kai tik atpažinsite, kad galva jau užtvindyta negatyviomis mintimis, tarsi pasukite radijo imtuvo rankenėlę. Galvokite apie kitus dalykus. Ir gal užgros kita muzika.
Kartais tam, kad pasikeistų mintys, užtenka pereiti iš vieno kambario į kitą, išeiti į kiemą ar tiesiog nusiprausti veidą šaltu vandeniu. Pakeiskite dekoracijas, pasikeis ir spektaklis!
Vaizduotės pagalba nukreipkime mintis
Minčių perjungimui gali padėti ir vaizduotė. Galima užsimerkti, ir pamėginti įsivaizduoti mėgstamą ar kokią kitą, didelį įspūdį palikusią vietą, kurioje jaučiatės maloniai ir saugiai, galite atsiminti daug detalių, kvapų, pojūčių, pavyzdžiui, lengvo glostančio vėjelio ar apglėbiančių bangų. Kiek įmanoma tiksliau vaizduotėje atkurtas saugios ir malonios vietos paveikslas leidžia atsipalaiduoti, pasimėgauti pojūčiais, prisiminti ten patirtas džiaugsmo akimirkas.