Skauda galvą? Bet juk galite sau padėti

Nėra žmogaus, kuris bent kartą gyvenime nebūtų jautęs galvos skausmo. Galvos skausmas – ypač dažnai pasitaikantis negalavimas. Įtampos galvos skausmus yra patyrę apie 70 proc. asmenų, migrena – kur kas retesnis dalykas, ja serga apie 12–16 proc. žmonių. Tik dažnai žmonės paprastesnį galvos skausmą pavadina migrena.
Galvos skausmą žinojo ir mūsų protėviai, žinome ir mes, tik šiais laikais galvos skausmų nesumažėjo, o padaugėjo. Pašėlęs gyvenimo tempas, informacijos lavina, stresai, įtampos, nerimas tiek darbe, tiek namie, tiek tarp namų ir darbo. O dar tas maistas, kokio anksčiau nebuvo. Senovėje viskas greitai prarūgdavo, sugesdavo, supūdavo – dabar stovi mėnesiais „be konservantų“. Kodėl? Todėl, kad su jais. Mes vartojame tą chemiją ir dar gerai nežinome, kuo visa tai baigsis žmonijai. Dar neturime tokio vartojimo patirties, tūkstančius metų to niekas nedarė. Aplinkos užterštumas irgi turi įtakos galvos skausmams, ir jis, nepaisant garsių lozungų jį mažinti, tik didėja.
Net šiuolaikinei medicinai nėra lengva atrasti tikrąsias galvos skausmų priežastis. Galima sakyti, kad „visos ligos – nuo nervų“... ir turbūt daugiau nei pusę atvejų būsime teisūs, o kai kurių žmonių atveju – 100 proc. teisūs.
Galvos skausmai skirstomi pirminius ir antrinius. Pirminiai – tada, kai jūs nesergate liga, galinčia sukelti galvos skausmą. Antriniai – kai skausmą sukelia konkreti liga, pavyzdžiui, galvos trauma po avarijos.
 

Paprasčiau
Iš pirminių galvos skausmų dažniausiai pasitaikantis yra įtampos galvos skausmas. Apie jį ir pakalbėsime, nes maždaug 70 proc. galvos skausmo atvejų yra įtampos galvos skausmas. Jis gali užklupti bet kurio amžiaus žmones. Dažniausiai tai bukas, monotoniškas, net išplaukęs (sunku tiksliai pasakyti, kur skauda) skausmas. Toks skausmas gali trukti pusvalandį, bet gali tęstis ir kelias dienas. Jokių kitų ligų simptomų nėra. Nekarščiuojate, neviduriuojate, nepykina, tik skauda galvą. Kartais sakote: „Net pykina, kaip skauda galvą“, bet tai – tik žodžiai. Jūs jaučiate, lyg kažkas spaudžia ar veržia galvą, bet nėra pulsacijos. Jus judate, valgote, sėdite, bet niekas nesikeičia Skausmas toks pats. Jūsų neerzina natūrali, kas dieną matoma šviesa, jūsų neerzina kas dieną girdimi garsai. Ne, šiek tiek erzina triukšmas, bet kai kuriuos jis erzina net tada, kai nieko neskauda.
Dažniausia tokio galvos skausmo priežastis – didelio arba dažnai besikartojančio streso sukelta įtampa. Tik ne visiems stresas sukelia galvos skausmą. Dažniau jis atakuoja jautresnius, pernelyg reaguojančius į kiekvieną smulkmeną, gebančius iš nieko padaryti tragediją.
Bet dažnai – skauda, tačiau jokio streso lyg ir nebuvo. Atvirkščiai, nuotaka puik, bet galvą skauda. Galvą gali skaudėti per ilgai sėdint prie kompiuterio ir pernelyg įtemptai į jį spoksant. Arba pradės skaudėti kol nuvažiuosite automobiliu iki Talino, arba pusdienį skirsite laikrodžio remontui, arba vakare gerokai paūšite su draugais, arba... na, yra visokių individualių dalykų – yra žmonių, kuriems galvą skauda tik dėl to, kad jie laiku nepavalgė.
Kofeinas taip pat yra galvos skausmų sukėlėjas. Įdomu tai, kad jo poveikis jaučiamas, kai... jo reikia, bet nėra. Tuomet galvos skausmas atsiranda dėl kofeino trūkumo.
Variantų yra labai daug. Net medicinos mokslas nesugeba jų visų susisteminti, nes viskas pernelyg individualu.  

Sudėtingiau
Visai kad kita jei jus į savo nagus paėmė migrena. Migrena yra toks galvos skausmas, kurį labai sunku nusakyti tiems, kurie migrena neserga, o tik kartais jaučia įtampos galvos skausmus. Jie paprastai sunkiai supranta tuos, kuriems prasideda migrena. Pamanyk, skauda galvą. Negali pakentėti? Bet migrena – ne paprastas galvos skausmas. Prasideda ji įkyriu maudimu viename taške, po to skausmas plinta po visą galvą, kyla aukštyn, stiprėja, tampa pulsuojančiu. Dažni migrenos palydovai – nemiga, pykinimas. Erzina garsai, kvapai, ryški šviesa. Erzina viskas.
Nėra tiksliai nustatyta, kas sukelia migreną. Net tie, kuriems migrena – pakankamai dažnas reiškinys, negali pasakyti, kas ją sukelia. Bet kartais nepasako tik dėl to, kad nesistengia suprasti, kas tai sukelia.
Gal nuovargis? Tada galima stengtis jo išvengti. O jei nepavyksta? Tada laiku reikia sau padėti, t. y. pagalbos ieškoti kai viskas tik prasideda, kol skausmas dar neišplito po visą galvą. Migrenos priepuolius sukelia ir įtampa, netinkamas paros režimas, įvairūs dirgikliai, pokyčiai aplinkoje ir gyvenime, bet būna, kad dėl migrenos kaltas ir maistas. Gera žinia vyrams: migrena dažnesnė tarp moterų (migrena serga18 proc. moterų, o vyrų – trigubai mažiau, apie 6 proc.). 

Kaip sau padėti?
Galvos skausmas apmalšta, kojas palaikius karštame vandenyje. Sutraukdama kraują į pėdas, karšta vonelė sumažina spaudimą galvos kraujagyslėse.
Jeigu kankina įtampos galvos skausmas, ant kaktos ar sprando uždėkite karštą kompresą. Karštis atpalaiduoja įtemptus raumenis.
Karščio procedūras galima papildyti arba net ir pakeisti šaltu kaktos kompresu. Šaltis sutraukia kraujagysles, todėl jos nebespaudžia jutiminių nervų.
Šaltą kompresą galite pakeisti kita, ne tokia malonia procedūra: rankų mirkymu lediniame vandenyje kuo ilgiau.
Kai kada gali pagelbėti taškinis masažas. Stipriais sukamaisiais judesiais masažuokite odą tarp rankos nykščio ir smiliaus. Darykite tai kelias minutes, tada pakeiskite ranką ir procedūrą kartokite, kol skausmas nurims. Taškinio masažo specialistai teigia, kad ši vieta siejasi su smegenų zonomis, kuriose atsiranda galvos skausmas.
Jeigu nuo kvapo nepykina, išgerkite puodelį stiprios kavos. Kofeinas mažina kraujagyslių pabrinkimą ir kartu slopina galvos skausmą.
Mentolis padeda nuslopinti galvos skausmą. Jo kvapas iš pradžių stimuliuoja, paskui atpalaiduoja nervus, kurie sukelia galvos skausmą.
Mentolis yra pagrindinė gydomoji mėtų sudedamoji dalis. Tad mėtų arbata stimuliuoja širdies veiklą, mažina arterinį spaudimą, slopina galvos skausmą.
Jeigu paprasti būdai nepadeda, tenka gerti vaistus. Kokius? Paprastai per ilgą galvos skausmų istoriją tinkamiausią vaistą išsirenkame kiekvienas sau, tad draugui ta rekomendacija nebūtinai tiks.